Sajam šljive u Gradačcu od ove godine u novom terminu

Međunarodni sajam poljoprivrede i prehrambene industrije – Sajam šljive će se održati od 13. do 15.08.2026. godine u Gradačcu. Organizator je Turistička zajednica grada Gradačca a pokrovitelj Grad Gradačac.
Na današnjoj press-konferenciji su prezentovane dosadašnje aktivnosti pripreme 53. Sajma šljive i planirani programski sadržaji. Ovogodišnja sajamska manifestacija će trajati tri dana, dan kraće nego prethodnih godina, ali će biti veći broj podsajamskih i zabavnih sadržaja.
-
- Zbog klimatskih promjena šljiva ranije dozrijeva a sredinom agvusta u Gradačac dolazi veći broj turista i naše dijaspore tako da smo se odlučili da održavanje Sajma šljive pomjerimo ranije. Vjerujemo da ćemo kao i do sada biti dobri domaćini i da ćemo spremno dočekati izlagače i posjetioce, rekao je Hajrudin Mehanović, gradonačalnik Gradačca i predsjednik Organizacionog odbora 53. Sajma šljive.
Ove godine očekuje se dolazak oko 150 izlagača iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Slovenije i Crne Gore a prijave su još uvijek otvorene. Na Sajmu šljive će se predstaviti proizvođači i prerađivači voća i povrća, poljoprivredne mehanizacije, organizacija koje podržavaju poljoprivredu i prehrambenu proizvodnju.
Osim sajamske izložbe bit će organizovano stručno-naučno savjetovanje u saradnji sa Poljoprivredno-prehrambenim fakultetom Univerziteta u Sarajevu, te okrugli stolovi i edukativne radionice.
Posebna pažnja bit će posvećena šljivi kao najprepoznatljivijem gradačačkom brendu.
-
- Želja nam je da zaštitimo šljivu tako da idemo u umrežavanje naših proizvođača, prerađivača, ugostiteljskih i turističkih organizacija da ih kroz ‘Put šljive’ mapiramo i predstavimo široj javnosti. To je ideja koja kreće sa ovog sajma i sa Vanjsko trgovinskom komorom BiH radit ćemo na realizaciji ovog projekta, rekao je gradonačelnik mehanović ističući dvodnevni gastrofestival koji će biti posvećen pravljenu bestilja i proizvoda od šljiva.
- Prvog dana takmičari će predstaviti svoje proizvode, dok će drugog dana od njih pripremati različite gastronomske delicije. Sve pripremljene specijalitete ocjenjivat će stručni žiri koji će dodijeliti nagrade. I ove godine bit će dodijeljene medalje za kvalitet izloženih proizvoda na Sajmu šljive.
Osim Gastrofest-a Gradačac, posjetioce očekuju još dvije podsajamske manifestacije – Sajam pčelarstva sa međunarodnim učešćem i Takmičarska izložba krava i junica mliječnih pasmina, rekao je Sakib Imširović, v.d. voditelja Turističkog ureda Turističke zajednice grada Gradačca.
Ova tradicionalna privredna manifestacija predstavlja značajnu platformu za promociju proizvodnih potencijala, uspostavljanje novih poslovnih kontakata i unapređenje regionalne ekonomske saradnje. Kao i prezentaciju najnovijih tehnoloških dostignuća u oblasti pakovanja hrane i mehanizacije.

Partneri 53. Međunarodnog sajama poljoprivrede i prehrambene industrije – Sajma šljive su gradovi Srebrenik i Lukavac. Dugogodišnji prijatelji ove sajamske manifestacije. U ime gradova partnera medijima su se obratili Nusret Šerifović, savjetnik gradonačelnika Srebrenika i Alen Osmanović, zamjenik predsjedavajućeg Gradskog vijeća Srebrenik.
Podršku Sajmu šljive, kao i prethodnih godina daje Vlada Tuzlanskog kantona sa resornim
ministarstvima.
-
- Sajam je prilika za promociju domaćih proizvoda, domaćih izlagača, proširivanje
naučnih dostignuća i promociju domaće poljoprivrede. Resorno ministarstvo je prošle
sedmice objavilo program novčane podrške poljoprivredni i ruralnom razvoju koji iznosi
16,5 miliona konvertibilnih maraka i on je jedan od najvećih u Federaciji BiH, rekao je
Fedahija Ahmetović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede TK.
- Sajam je prilika za promociju domaćih proizvoda, domaćih izlagača, proširivanje
Stanovnike Gradačca i njihove goste i ove godine očekuje bogat kulturno-zabavni sadržaj sa nastupima poznatih izvođača. Plave gradačačke noći upotpunit će koncerti Mirze Selimovića, Šejle Zonić i Nihada Alibegovića.